מה זה POV?

POV הוא מונח מעולם הקולנוע. מדובר בראשי תיבות של המילים Point of View, מילולית: נקודת מבט. הכוונה היא לשוט (צילום בסרט) שמצולם מנקודת המבט של אחת הדמויות. כלומר, במקום מצלמה שניצבת מחוץ לנקודת המבט של הדמויות ומצלמת אותן, בצילום POV המצלמה מדמה את נקודת המבט של אחת הדמויות, כך שאנו, הצופים, רואים את מה שלמעשה הדמות רואה, מנקודת מבטה. דוגמא לסצנה שבה נעשה שימוש רב בPOV ניתן לראות בסצנה מתוך הסרט "להיות ג'ון מלקוביץ'":

בסצנה זו, חלק גדול מהשוטים (מהצילומים) מדמים את נקודת מבטו של ג'ון מלקוביץ, כך שהצופים רואים למעשה את מה שהדמות רואה.

 

POV בעולם הממים

בעוד POV היא טכניקה כללית בקולנוע ונעשה בה שימוש ברוב הז'אנרים, טכניקה זו נפוצה מאוד בסרטים פורנוגרפיים מכיוון שאנשים רבים מתגרים מצפייה בתכנים פורנוגרפיים מנקודת המבט של אחד המשתתפים בסצנה. כתוצאה מכך, למרות ש-POV אינה קשורה ספציפית לפורנוגרפיה, היא נתפסת כקשורה לפורנוגרפיה בשל השימוש התכוף בPOV בסרטונים פורנוגרפיים. יתרה מכך, בקולנוע הכיתוב "POV" לא מופיע בכותרת הסרט שבו נעשה שימוש בטכניקה. לדוגמא, בסרט "להיות ג'ון מלקוביץ'" אין אזכור לשימוש למונח POV, אלא רק נעשה שימוש בטכניקה עצמה. בניגוד לכך בסרטונים פורנוגרפיים בהם נעשה שימוש בצילום מנקודת מבט של אחת הדמויות, הכיתוב POV בדרך כלל יופיע בכותרת. זאת כדי לעזור לצופים להבין באיזה סגנון סרטון מדובר. כתוצאה מכך, המונח POV נתפס כקשור לפורנוגרפיה, למרות שכאמור מדובר במונח קולנועי כללי.

מכיוון שהמונח POV קשור לפורנוגרפיה, ומכיוון שממים נוטים לעשות שימוש במונחים ודימויים מעולם הפורנוגרפיה בשל האספקט ההומוריסטי שבעניין, השימוש במונח POV בממים נעשה רווח, ומשמעותו בהקשר זה: כך נראים הדברים מנקודת המבט שלך. לדוגמא:

מילולית: POV: שכחת לנקות את החדר. הכוונה היא כך זה ייראה מנקודת מבטך אילו שכחת לנקות את החדר (המחשה ויזואלית של אמא זורקת עליך כפכף). הדוגמא לא מוצלחת במיוחד מבחינת ההומור אבל היא טובה בכדי להסביר את הכוונה של המונח POV בממים, ואנו מקווים שתהנו מממים מצחיקים יותר שעושים שימוש במונח זה. תהנו!

 


Posted

in

by